Můžete si prohlédnout webovou verzi.
Centre For Modern Education Inspirace - Pomáháme otevírat nové možnosti ve vzdělávání...
Období listopad–prosinec
Ročník 2013
www.cfme.cz | www.skolazaskolou.cz | www.pohadkovaskola.cz

Co je INSPIRACE učitele?

Je nový on-line časopis zdarma zasílaný Vám učitelům základních a středních škol. Základním cílem časopisu je informovat Vás o novinkách a zajímavostech ze světa vzdělávání. INSPIRACE učitele Vám nabídkou zajímavých zpráv a odkazů pomůže ve Vaší praxi.

Víte, že...

... existuje program, ve kterém můžete zdarma získat některé výukové pomůcky, školní potřeby, hry či vstupenky do kin, divadel a zoo?

Školní recyklační program Recyklohraní, podporovaný MŠMT, tyto možnosti přináší, a navíc žákům rozšiřuje znalosti v oblasti třídění a recyklace odpadu. Věděli jste například, že ze starých baterií se mohou vyrábět některé složky krémů na obličej? Nebo že díky recyklaci jednoho mobilu se nevyprodukuje až 56 kg nebezpečného dopadu, který by vznikl při jeho výrobě? I takovéto věci se žáci dozvědí prostřednictvím výukového programu. Na stránkách Recyklohraní můžete plnit zadané úkoly, na jejichž základě vznikají často zajímavé výstupy, dále zde můžete sdílet své nápady pro výuku a samozřejmě se i přihlásit do programu či soutěže o Ekoučitele roku.

Aktuální obraz vzdělávání při přechodu na střední školy

S usednutím všech nových žáků do školních lavic, tedy s definitivním uzavřením přijímacího řízení na střední školy, a po získání dodatečných informací o ZŠ, z nichž uchazeči přicházeli, i SŠ, na něž byli přijati a kam nastoupili, bylo možné dokončit také výzkum prováděný v letošním roce společností Scio a zabývající se právě tím, co se lze dozvědět o českém vzdělávacím systému při přechodu žáků ze základních na střední školy. Zjištění z tohoto výzkumu mohou být přínosná jak pro žáky a jejich rodiče, tak pro ty, kdo mají či budou mít vliv na budoucí podobu vzdělávání u nás. Zde jsou v bodech některé z těchto závěrů:

  • Přísnost známkování na ZŠ se značně liší a ze známek je možné zjistit jen málo o tom, jak žáci u přijímacích zkoušek uspějí v předmětovém testu připraveném nezávislým subjektem. 
  • Test obecných studijních předpokladů (OSP) lépe vypovídá o osobních schopnostech jednotlivců a kompenzuje vliv konkrétní školy. Zatímco při testech z matematiky a českého jazyka rozdíly mezi jednotlivými ZŠ ovlivňují výsledky přibližně z 12 %, při testu OSP jsou výsledky rozdíly ovlivněny jen z 8 %.
  • Gymnázia nejsou v míře naplněnosti kapacity překvapivě na prvním, ale až na třetím místě, předběhla je lycea nebo školy s veterinárními a některými technické obory. I mezi čtyřletými gymnázii lze najít taková, která jsou naplněna méně než z poloviny. Jedná se většinou o školy v menších městech v odlehlých částech regionů. Nejméně jsou naplněny textilní a oděvní obory a ještě méně pak ekologické obory.
  • Nejlepší studijní přepoklady mají uchazeči zapsaní na gymnázia. Přesto existují i taková, na něž nastoupili žáci s významně nižší úrovní studijních předpokladů. K podobné diferenciaci dochází i mezi školami s technickými obory. Jednou z pravděpodobných příčin rozdílů je konkureční boj o stejné uchazeče.

Podrobnou zprávu si můžete přečíst zde

Zdroj: Scio, Vybraná zjištění z přijímacích zkoušek Scio 2013, tisková zpráva 

Inspirace

Kvantová fyzika v PC hře?

Dnes se již běžně setkáváme s počítačovými hrami, které jsou vzdělávací. Ale co takhle s počítačovou hrou, jež chce teenagerům přiblížit kvantovou fyziku?

Hra qCraft vychází z oblíbené “kostičkové” hry Minecraft a podíleli se na ní odborníci z googlovské Laboratoře kvantové umělé inteligence nebo je také podporována finskou společností TeacherGaming (mezinárodní skupina pedagogů a programátorů). Kvantová mechanika je zde vyobrazena prostřednictvím známých a prozkoumaných kvantových jevů. Uživatel se zde může setkat se třemi nejzákladnějšími vlastnostmi kvantového světa, a to s kvantovou superpozicí (protikladné vlastnosti zároveň), kvantovou provázaností a souvztažností mezi pozorovatelem a pozorovaným objektem.

Více informací se můžete dozvědět na stránkách hry qCraft, kde lze také zhlédnout ukázkové video ze hry, nebo na Technet.cz

Aktuálně

Lyžařské kurzy jsou za dveřmi a Vaše škola nemá ještě vybrané místo jejich konání?

Zkuste se podívat na kouzelnou chatu PERGAMENTKA v krkonošských Vítkovicích, kterou provozuje vzdělávací nezisková společnost EDUKADO. Horská chata se nachází u sjezdovky Aldrov a můžete zároveň využít nedaleko se nacházející spleť strojově upravených běžeckých tratí vhodných pro klasiku i bruslení. Chata je určena jak pro lyžařské kurzy, tak i pro další sportovní a vzdělávací aktivity. Lidé z občanského sdružení Edukado Vám také rádi pomohou s tvorbou vzdělávacích programů s využitím moderních forem výuky a se zaměřením na historii a přírodu Krkonoš. 

Více informací získáte od Jana Kulvejta: jkulvejt@pergamentka.cz.

Pro školy

Geologie není nuda!

Zajímavý projekt zaměřený na geologii a neživou přírodu přináší základním školám a nižším stupňům gymnázií Česká geologická služba

V rámci projektu „Objevy čekají na Tebe!“ byl vytvořen portál Svět geologie, kde jsou pro učitele v přírodovědných kroužcích i v rámci běžné výuky připraveny „miniprojekty“ s metodikami, pracovními listy a e-learningovými lekcemi, které vytvořil partner projektu - společnost Centre for Modern Education, která má nemalé zkušenosti s tvorbou e-learningových vzdělávacích materiálů nejen v oblasti geologie (např. Příběh planety země, Heuréka). Dále se zde učitelé dozvědí, kam s dětmi vyrazit na zajímavý geologický výlet, anebo si místo vymýšlení testů mohou s žáky otestovat své znalosti v připravených geologických kvízech. Dále se připravují také výukové filmy, které přinesou odpovědi na otázky, co dělá takový geolog či zda se dá předem zabránit některým geologickým katastrofám.

Volby 2013

S volbami do Poslanecké sněmovny samozřejmě souvisí i otázka dalšího směřování školství a vzdělávání v České republice. Organizace EDUin před volbami komentovala strany podle kvality programů a věrohodnosti lídrů. Také proběhla anketa Práva mezi vzdělávacími experty a aktivitsty, v níž byly nejvíce oceňovány programy pro vzdělávání a školství Strany zelených a České pirátské strany. Ani jedna z těchto stran se však do Poslanecké sněmovny nedostala.

Co se dá tedy v této oblasti očekávat od stran, které se do Poslanecké sněmovny dostaly? Níže uvádíme vybrané body z programů jednotlivých stran. Jsou seřazeny v vzestupném pořadí podle jejich umístění ve volbách.

KDU-ČSL: Tato strana má ve svém volebním programu např. zavedení etické výchovy na všech školách, podporu zavádění praktických oborů do výuky a zdůraznění občanského vzdělávání. Více... 
Úsvit přímé demokracie: Jeden z bodů volebního programů zní: „Podporujeme střední technické školství, které kdysi bylo základním kamenem úspěchů českého průmyslu.“ Ohledně financování škol se zmiňuje toto: „Školy na všech úrovních by měly být finančně ohodnoceny také podle kvality výuky. Není možné platit jen za počet studentů bez ohledu na to, co škola přináší absolventům do života.“ Více... 
ODS: V prvním bodě zabývajícím se vzděláváním má tato strana uvedeno: „Dobré školy dělají dobří učitelé.“ Konkrétně pak uvádí toto: „V prvních třech letech volebního období vyčleníme 3 miliardy Kč na podporu kvalitních pedagogů...“ Ve svém programu se také zabývá státní maturitou: „Jasná a stabilní pravidla pro státní maturity. Pravidla pro společnou část maturitní zkoušky (tzv. státní maturitu) musí být přehledná, stabilní a rozumná. Je potřeba se co nejdříve dohodnout na definitivní podobě státních maturit a dát tak mladým lidem jistotu.“ Více...
TOP 09: Ohledně základního vzdělávání tato strana hned v úvodu píše: „Absolutní priorita vzdělávacího systému.“ Konkrétně chce např. posílit prestiž a roli učitelů ve společnosti, a to ne pouze ekonomicky, ale i právně, dále zasadit se o to, aby ve školách ubylo agrese a výskytu socio-patogenních jevů zefektivněním sítě poradenských služeb ve školství. Také se zmiňuje o zachování a rozvoji ve světě ojedinělé sítě základních uměleckých škol, které mají v naší zemi letitou tradici a kvalitu. Dále chce, aby podstatně větší část středoškoláků než dosud strávila alespoň jedno pololetí na zahraniční škole. Více...
KSČM: Tato strana ve svém volebním programu počítá s obnovením centrálních osnov a dále se zmiňujě o „prosazování čistoty a ochrany českého jazyka v médiích a při výuce na všech stupních škol“. Více...
Politické hnutí ANO: Hned v prvním bodě programu týkajícím se školství lze číst: „Prosadíme školství, které nabízí vhodné vzdělávací příležitosti odpovídající vlohám a schopnostem žáků, změníme stávající systém, v němž se školám finančně vyplácí hledět především na počty studentů a žáků bez ohledu na kvalitu.“ Více...
ČSSD: Ve volebním programu této strany se píše: „Chceme kvalitní školy pro naše děti. Zlepšíme postavení dobrých a kvalifikovaných učitelek a učitelů, včetně jejich odměňování. Zabráníme všem pokusům zavést školné na veřejných vysokých školách. Stát musí garantovat kvalitu a dostupnost vzdělání, včetně důkladné výuky jazyků, jako předpoklad dobrého uplatnění absolventů na trhu práce.“ Při podrobnějším prozkoumání programu se můžeme dočíst, že se tato strana mimo jiné chce ve spolupráci s pedagogickými fakultami zasadit o zlepšení přípravy učitelů na jejich profesi. Více...

Většina stran uvádí ve svém programu zavedení kariérního systému pro učitele a odstraňování byrokracie na školách. Zároveň všechny tyto strany počítají s podporou spolupráce mezi podniky/zaměstanaveteli a středními školami.

Cíle volebních programů ve vzdělávání jsou v některých bodech chválihodné. Vyvstává zde však otázka, zda je možné je naplnit, a pokud ano, tak jakým způsobem. Tento bod ale ve volebních programech často schází.

 

Centre for Modern Education (CFME)

Inspiraci učitele vydává:

Centre for Modern Education (CZ), s.r.o. pomáhá školám rozvíjet nové nápady a myšlenky. Snažíme se kreativním způsobem využívat informační technologie ve vzdělávání, usilujeme o rozšíření nabídky a zvýšení kvality a dostupnosti vzdělání, jeho inovaci a zatraktivnění. Nabízíme individuální přístup ke vzdělání, k získávání a prohlubování vlastních kompetencí a nabízíme spolupráci na zajímavých projektech.

Centre for Modern Education (CZ) s.r.o. Pobřežní 34, 186 00 Praha 8

www.cfme.net

kontakt: tel. +420 234 705 524
inspirace@cfme.net